Arctiidae

Čeľaď Arctiidae (Spriadačovité) je v Európe (rok 2023) zastúpená 103 druhmi. Z toho na Slovensku žije 45 druhov.

Po novom sa už spriadačovité (Arctiidae) radia pod nadčeľaď Erebidae. Ja ich uvádzam samostatne iba kvôli jednoduchšej orientácii.

Sú to jedovaté a pestro sfarbené motýle, pričom väčšina lieta v noci a zopár druhov má dennú aktivitu. Samičky niektorých druhov majú zakrpatené krídla. Chlpaté húsenice sa živia rôznymi rastlinami alebo lišajníkmi, či dokonca tlejúcim lístím. Kuklia sa väčšinou v zámotku medzi rastlinstvom alebo plytko v zemi.

© 1993, Martin Jagelka

Poznámky k chovu spriadačovitých:

Párenie väčšiny spriadačov je pomerne jednoduché a dá sa docieliť v húseničníku vonku alebo vnútri. Následné kladenie vajíčok je úplne bez problémové a samica ich vykladie v dóze s toaletným papierom na spodku. Vajíčka potom umiestnime do vetranej plastovej dózy a občas vlhčíme vodou.

Chov húseníc väčšiny druhov môžeme realizovať vo vetranej plastovej dóze. Suchomilné druhy chováme na predpestovaných rastlinách vonku. Otvor na vrchu plastovej nádoby so sitom je treba dobre zabezpečiť, lebo húsenice spriadačov veľmi dobre lozia a vedia sa prepchať aj cez úzku škáru a utiecť. Zimujúce húsenice treba mať vonku v prirodzených podmienkach so živými rastlinami, trsmi tráv, machu a suchého lístia.

Kuklenie väčšiny druhov prebieha pod kameňmi, kôrou a listami na zemi alebo plytko v zemi. Veľké spriadače sa kuklia v zámotku medzi rastlinstvom alebo v pokrčenom papieri.

párenie spriadača Arctia flavia v húseničníku

vykladenie samičiek spriadača lipkavcového (Chelis maculosa) v plastovej dóze s vetraním

vajíčka v plastovej dóze s vetraním

chov malých húseníc Ocnogyna boeticum

chov dospelých húseníc Arctia flavia v plastovej dóze

kukla Arctia flavia v plastovej dóze

rôzne spôsoby chovu vo vonkajších dózach s nasadenými rastlinami

rôzne spôsoby chovu vo vonkajších dózach s nasadenými rastlinami

rôzne spôsoby chovu vo vonkajších dózach s nasadenými rastlinami

rôzne spôsoby chovu vo vonkajších dózach s nasadenými rastlinami

vnútorná dóza s nasadenými rastlinami

dóza s rezanými rastlinami

Scroll to top