Lycaenidae

Čeľaď Lycaenidae (Ohniváčikovité) je v Európe (rok 2023) zastúpená 134 druhmi. Z toho na Slovensku žije 46 druhov.

Sú to malé, denné motýle, ktoré majú žiarivo oranžové alebo modré sfarbenie. Veľa druhov je aj hnedých a samice majú vždy nenápadnejšie sfarbenie ako samce.
Húsenice žijú jednotlivo na rastlinách a u mnohých druhov sú často sprevádzané a ochraňované mravcami. Húsenice im poskytujú za ochranu sladké výlučky zo žliaz na konci tela.

© 1993, Martin Jagelka

Poznámky k chovu ohniváčikovitých:

Samičky väčšiny druhov z tejto čeľade kladú aj v zajatí pomerne ochotne. Treba ich dať do menšieho húseničníka so živnou rastlinou a kŕmiť. Umiestniť najlepšie von do polotieňa. Samice ostrôžkárov vykladú aj v 5 litrovom pohári s drevnatou halúzkou živného stromu. Vajíčka umiestňujú k pukom alebo na kôru halúzky. Keďže u ohniváčikovitých sa jedná o pomerne malé motýle, najlepšie sa kŕmia s vatičkou namočenou do medovej vody, položenou na vrchnej strane sitka.

Húsenice chováme najlepšie v sitách na živých rastlinách. Vajíčka ostrôžkárov treba dať do sita na živý strom už počas zimy, lebo sa liahnu zavčasu na jar, keď ešte strom nemá rozvinuté listy a zavŕtavajú sa do pukov, ktoré vyžierajú.

Kuklenie je bezproblémové a najlepšie v húseničníku s vrstvou zeme a machu. Húseničník s kuklami je dobré mať vonku v tieni, kvôli striedaniu teploty a vlhkosti.

kŕmenie motýľa pomocou vaty namočenej v medovej vode

kladenie vajíčok ostrôžkárov

kladenie vajíčok ostrôžkárov

chov ohniváčikov v site na živej rastline

Scroll to top