Maculinea arion (Linnaeus 1758)

samec
samec zospodu
samica
samica zospodu

Modráčik čiernoškvrnný

Biotop: Krovinaté a kamenisté stráne, suché stepné lúky, piesočnaté duny s roztrúsenou vegetáciou, skalnaté stepi a borovicové lesy na piesočnatom podklade.

Čas výskytu imága: Od polovice júna do polovice augusta, len v jednej generácii v roku.

Status / Početnosť: Nehojný až vzácny druh.

Biológia motýľa: Náš najväčší modráčik. Motýle poletujú nízko pri zemi. Väčšinou sajú na kvetoch materinej dúšky, preletujú ponad vegetáciu a pária sa. Samičky po kopulácii kladú vajíčka jednotlivo na kvetné puky materinej dúšky.

Vajíčko: Zelenkavo-biele okrúhle vajíčko má tmavší mikropilárny otvor a je kladené jednotlivo zospodu, na kvetné puky alebo na najmladšie kvietky hostiteľskej rastliny. Liahne sa zhruba za 5 až 10 dní.

Húsenica: Húsenica sa po vyliahnutí zavŕta do kvetu kde vyžiera jeho vnútro. V tomto štádiu je kanibalistická. Húsenica sa druhy raz zvlečie a je prichystaná na adopciu mravcami. Zlezie z rastliny na zem a čaká kým ju mravce objavia. Jedná o mravce z druhu Myrmica scabrinodis alebo M. laevinodis. V mravenisku sa húsenica živí larvami mravcov, pričom stále predstiera že je jednou z nich. Prezimuje hlbšie v mravenisku a na jar vylieza tesne pod povrch.

Živné rastliny: Thymus serpyllum.

Kukla: Hladká žltohnedá kukla je uložená voľne v mravenisku v komôrke tesne pod povrchom zeme. Liahne sa zhruba za 3 týždne.

Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice.

Rozšírenie: Palearkt.

v palearktickom regióne

imago - samec

© Martin Jagelka
3.7.2009, Rohožník, Slovensko

imago - samica

© Martin Jagelka
3.7.2009, Rohožník, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2022, Mikulášov, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2015, Rohožník, Slovensko

Scroll to top