Leptidea juvernica (Williams 1946)

Mlynárik

Biotop: Prevažne slnečné lúky na okrajoch lesov, lesostepi, presvetlené lesné cesty a čistiny. Tiež brehy vodných tokov. Hojnejší v horských oblastiach.

Čas výskytu imága: Koniec apríla až do októbra, v dvoch až troch pokoleniach v roku.

Status / Početnosť: Celkom bežný a hojný druh.

Biológia motýľa: Tento druh je veľmi podobný s mlynárikom hrachorovým L. sinapis, a spoľahlivé rozlíšenie týchto dvoch druhov je iba na základe determinácie  podľa pohlavných orgánov. Podľa literatúry je aj malý rozdiel v bionómii týchto dvoch druhov. Samec pred kopuláciu takzvane ,,zvádza,, samicu priložením svojich tykadiel a cuciaku na jej hlavu, kedy oba jedince stoja oproti sebe. Pri tomto akte samce L. sinapis každých zhruba 30 sekúnd zatrepocú krídlami, otvárajú ich a zatvárajú, čo samce L. reali nerobia.

Samce lietajú pomalým letom nad lúkami, hľadajúc samičky. Tiež radi sajú minerálne látky z vlhkej pôdy. Samičky sajú na kvetoch a po spárení je ich hlavnou činnosťou kladenie vajíčok. Tie umiestňujú veľmi vyberavo len na vhodne rastliny, ktoré rastú na polozatienených miestach. Vajíčko znášajú hlavne zospodu medzi prvým a druhým párom lístkov mladších výhonkov.

Vajíčko: Podlhovasté biele vajíčko zmení neskôr farbu na oranžovú a húsenica sa z neho vyliahne zhruba po týždní.

Húsenica: Húsenica žije 3 až 5 týždňov podľa teploty a počasia. Je veľmi pomalá a len zriedkakedy sa pohybuje. Žerie hlavne za dna.

Živné rastliny: Lathyrus pratense.

Kukla: Zelená kukla má postranný žltý a červený pás a špicatý nos. Je pripevnená hlavou hore a pripásaná opaskom okolo tela na stonke.

Prezimovanie: V štádiu kukly poslednej generácie.

Rozšírenie: Palearkt.

mapa-regiony-palearkt
v palearktickom regióne

párik pri kopulácii

© Martin Jagelka
18.4.2011, Rohožník, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2020, Budiš, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2019, Pribylina, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2022, Rohožník, Slovensko

Scroll to top