Hyles sammuti (Eitschberger, Danner & Surholt 1998)

samec
samica

Lišaj

Biotop: Suché stepi a kamenisté stráne. Tiež predmestia a okraje záhrad.

Čas výskytu imága: Od marca do decembra, v niekoľkých pokoleniach v roku.

Status / Početnosť: Nehojný druh.

Biológia motýľa: Motýle sú aktívne v noci, kedy opeľujú množstvo trúbkovitých kvetov. Občas prilietajú aj na svetlo. Krátke párenie nastáva po polnoci alebo nad ránom. Motýle cez deň sedia vo vegetácii a pri vyrušení rozprestierajú predné krídla a ukazujú pestro sfarbené zadné krídla, ohýbajú bruško a robia skackavé pohyby.

Vajíčko: Vajíčka sú kladené jednotlivo alebo v malých skupinkách na listy a kvety živných rastlín. Svetlozelené, lesklé vajíčka sa liahnu zhruba za 5 až 8 dní, podľa teploty.

Húsenica: Húsenica je spočiatku čierna a uprednostňuje najmladšie lístky a kvety. Neskôr už požiera všetky lístky a často zožerie celú rastlinu dohola. Je veľmi heliofilná a často sa vyhrieva na rastline alebo pri zemi, na piesku a podobne. Húsenica je jedovatá, čo znázorňuje aj svojím pestrým sfarbením. Žerie cez deň aj v noci a veľmi rýchlo rastie. Pri podráždení vyvrhuje zvyšky nestrávenej potravy spolu so slinami a švihá s hlavou so strany na stranu.

Živné rastliny: Euphorbia spp.

Kukla: Žltohnedá, strakatá kukla je uložená v opradenej zemnej komôrke plytko pod zemou, pod kameňmi, alebo v koreňoch tráv. Niektoré kukly preležia aj viac rokov.

Prezimovanie: V štádiu kukly.

Rozšírenie: Palearkt (endemit na ostrove Malta).

mapa-regiony-palearkt
v palearktickom regióne

húsenica

© Martin Jagelka
18.9.2004, Hal-Safi, Malta

húsenica

© Martin Jagelka
18.9.2004, Hal-Safi, Malta

húsenica

© Martin Jagelka
18.9.2004, Hal-Safi, Malta

imago - samica

© Martin Jagelka
24.7.2004, Hal-Safi, Malta

Scroll to top