Danaus plexippus (Linnaeus 1758)

samec
samica

Danaus sťahovavý

Biotop: Takmer každý typ nížinného biotopu (Kanada).

Čas výskytu imága: Od konca júna do začiatku októbra (Kanada).

Status / Početnosť: Pomerne hojný (Kanada).

Biológia motýľa: Motýle tohto druhu patria medzi najzdatnejších letcov spomedzi všetkých motýľov. Každoročne prekonávajú veľké vzdialenosti z Kanady a USA až do Mexika, kde zimujú a odkiaľ potom na jar letia späť do severnej Ameriky. Od polovice 19. storočia sa motýľ rozšíril z Amerického kontinentu až na Nový Zealand, odtiaľ do Austrálie a ďalej na západ. V súčasnej dobe je už stálym obyvateľom Kanárskych ostrovov a južnej časti Španielska. Motýle lietajú dosť vysoko a často plachtia.

Vajíčko: Biele, rebrované, podlhovasté vajíčko je kladené jednotlivo na spodnú stranu listu živnej rastliny. Liahne sa zhruba za týždeň.

Húsenica: Húsenice som pozoroval a choval v Kanade, kde bol druh v lete dosť hojný a húsenice sa dali nájsť na takmer každej rastline Asclepias. Húsenica je málo pohyblivá a miesta kde sedí si opriada vláknom. Zdržuje sa na vrchnej strane listu a pretože žerie jedovatú rastlinu, je aj sama jedovatá, čo znázorňuje svojím pestrým sfarbením. Húsenice veľmi rýchlo rastú.

Živné rastliny: Asclepias spp.

Kukla: Kuklí sa na spodnej strane listu živnej rastliny, zavesená hlavou nadol. Kukla je zelená, súdkovitá a liahne sa zhruba za týždeň.

Prezimovanie: V štádiu motýľa.

Rozšírenie: Palearkt (Kanárske ostrovy, Španielsko), nearkt (USA, Kanada), neotropický (Mexiko, Peru...) a indo-austrálsky (Nový Zealand, Austrália, Papua Nová Guinea).

v holarktickom, neotropickom a indo-austrálskom regióne

imago - samica

© Michal Zapletal
Algarve, Portugalsko

imago - samica

© Michal Zapletal
Algarve, Portugalsko

imago - samica

© Michal Zapletal
Algarve, Portugalsko

imago - samica

© Martin Jagelka
1997, Mc Kellar, Kanada

Scroll to top