Brahmaea wallichii (Gray 1831)

Brahmaea

Biotop:

Čas výskytu imága: .

Status / Početnosť:

Biológia motýľa: Motýle sú aktívne v noci, kedy nastáva aj párenie. Spárené ostanú väčšinou až do nasledujúceho večera. Samičky kladú po kopulácii vajíčka na listy a halúzky živných rastlín.

Vajíčko: Bieložlté vajíčka sú kladené jednotlivo alebo v menších skupinkách. Vajíčkam sa neskôr vytvorí čierna bodka uprostred a mierne zhnednú. Liahnu sa zhruba za dva týždne.

Húsenica: Húsenica po vyliahnutí skonzumuje vaječný obal. Na tele má sedem dlhých výrastkov. Tie po poslednom zvliekaní stráca. Žijú jednotlivo. Sedia na stonkách a živia sa cez deň aj v noci. Pred kuklením zliezajú na zem, kde lozia a vandrujú po okolí, kým si nenájdu vhodné miesto na zakuklenie.

Chov húseníc v zajatí je jednoduchý. Húsenice rýchlo rastú v sitách alebo v húseničníku. Majú rady teplo a nevadí im ani vyššia vzdušná vlhkosť, ale nikdy nemôžu byť dlho uzavreté v plastových boxoch.

Živné rastliny: Syringa, Ligustrum.

Kukla: Húsenice sa kuklia plytko v lesnom humuse, pod koreňmi tráv, pod opadanými listami a pod. Vytvárajú si priestrannú dutinku, kde sa po pár dňoch premenia na kuklu. Kukla potrebuje primeranú vlhkosť, preto treba kukli občas vlhčiť vodou. Kukla prezimuje pri teplotách až do -20 stupňov Celzia. Kukli v zime vlhčíme len veľmi sporadicky.

Prezimovanie: V štádiu kukly.

Rozšírenie: Indoaustrálsky (Čína, India, Bhután, Myanmar, Thajsko...).

v indoaustrálskom regióne

imago - samec

© Martin Jagelka
16.10.2013, lokalita neznáma

Scroll to top