Argynnis aglaja (Linnaeus 1758)

samec
samec zospodu
samica
samica zospodu

Perlovec veľký

Biotop: Svetlé lesy, lesné čistiny a lúky, okraje vodných tokov, ale aj stráne a hory. V horách na lesných cestách a horských lúkach, tiež v blízkosti potokov.

Čas výskytu imága: Od júna do polovice augusta, v jednej generácii v roku.

Status / Početnosť: Nehojný druh.

Biológia motýľa: Motýle často sajú na bodliakoch, chrastavcoch alebo ostružinách. Samce preletujú ponad lokalitou a hľadajú samičky, ktoré sa práve vyliahli. Po krátkom obletovaní nájdenej samičky nastáva párenie. Samica si pre kladenie svojich vajíčok vyberá väčšie trsy živnej rastliny, ktoré poskytujú dostatočnú vlhkosť a tieň pre húsenice. Tiež preferuje trsy rastúce v tráve alebo obklopené inou vegetáciou.

Vajíčko: Vajíčko je spočiatku žlté, je vertikálne rebrované a má kónický tvar. Neskôr stmavne. Vajíčko je kladené jednotlivo na stonky alebo listy živnej rastliny. Liahne sa zhruba za 20 dní.

Húsenica: Húsenica po vyliahnutí skonzumuje prázdny vaječný obal a ihneď zlieza na zem do suchej vegetácie, kde hľadá miesto na hibernáciu. Žrať začína až na jar po prezimovaní. Žerie hlavne v noci a cez deň sa ukrýva pod listami alebo v trsoch tráv.

Živné rastliny: Viola spp.

Kukla: Čiernohnedá kukla je zavesená hlavou nadol. Je pripevnená za kremaster v riedkom zámotku, ktorý je upradený medzi vegetáciu a listami na zemi. Štádium kukly trvá približne jeden mesiac.

Prezimovanie: V štádiu mladej húsenice.

Rozšírenie: Palearkt.

v palearktickom regióne

húsenica

© Martin Jagelka
20.6.2005, Rohožník, Slovensko

húsenica

© Martin Jagelka
20.6.2005, Rohožník, Slovensko

imago - samec

© Peter Kurina
2.7.2009, Rohožník, Slovensko

imago - samec

© Martin Jagelka
29.8.2008, Rohožník, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2023, Rohožník, Slovensko

biotop

© Martin Jagelka
2023, Kráľova skala, Dolný Harmanec, Slovensko

Scroll to top