Lišaj smrťkový
Biotop: Okraje lesov a vôd, zemiakové a tabakové polia, predmestia a záhrady.
Čas výskytu imága: Máj, jún, júl a potom ešte v septembri, v dvoch generáciách v roku. Prvá generácia je tvorená motýľmi, ktoré k nám priletia z juhu a zakladajú u nás populáciu. Jej potomkovia sa liahnu v septembri.
Status / Početnosť: Vzácny migrant.
Biológia motýľa: Motýle sa liahnu v noci, kedy tiež nastáva aj párenie. Pri vyrušení vydávajú piskľavé zvuky. Sú to migranti a každoročne migrujú z Afriky do Európy a na blízky východ. Po ceste na sever zakladajú nové populácie. To či druh je schopný u nás prezimovať alebo či sa potom u nás vyliahnuté motýle vracajú naspäť na juh, nie je známe. Sú to veľmi silné motýle a s ich krátkym ale hrubým cuciakom prebodávajú v úľoch plásty a pijú med. Lišaje navštevujú včelie úle, lebo med je ich hlavnou potravou. V úli sa rýchlo napijú a potom sa snažia rýchlo uniknúť z úľa. Občas sa stane, že včely premôžu motýľa v úli, vtedy sa na neho vrhnú a vibrovaním vytvoria toľko tepla, že lišaja upečú za živa. Silné a mladé lišaje sa v úli ľahko strasú včiel a rýchlo sa snažia uniknúť preč. Motýle len zriedkavo prilietajú na svetlo. Žijú pomerne dlho a samiciam sa vyvíjajú vajíčka po celý život. Svoje vajíčka kladú na listy živných rastlín.
Vajíčko: Svetlozelené, lesklé vajíčka sa liahnu zhruba za 5 až 8 dní, podľa teploty.
Húsenica: Húsenica v mladosti sedí na spodnej strane listu. Neskôr sedí na stonke a keď skonzumuje celú živnú rastlinu, prelieza a hľadá ďalšiu. Počas života sa 5 krát zvlieka. Pri vyrušení vydáva hryzadlami vŕzgavé zvuky. Rastie pomerne rýchlo a pretože žije hlavne na jedovatých rastlinách, je aj sama jedovatá a väčšina predátorov sa jej vyhýba.
Živné rastliny: Solanum, Atropa, Tabacco, Fraxinus, Ligustrum...
Kukla: Veľká, červenohnedá kukla je umiestnená v priestrannej zemnej komôrke 15 až 45 cm hlboko pod zemou.
Prezimovanie: V štádiu kukly.
Rozšírenie: Palearkt a afrotropický.