Chov motýľov

Jedným z najlepších spôsobov ako študovať a pozorovať motýle je ich vlastný chov v zajatí. Samičky väčšiny druhov kladú vajíčka aj v zajatí. Vajíčka najlepšie je prechovávať v plastových boxoch až do vyliahnutia húseníc. Z času na čas je dobré ich tiež postriekať vodou, pričom však musíme nechať box odkrytý! Vajíčka bez vlhčenia často krát vysychajú. Tiež nesmieme nikdy umiestňovať do boxu rastliny ani listy spolu s vajíčkami, lebo tie produkujú výpary ktoré môžu pozabíjať zárodky húseníc vo vajíčkach.
Keď sa začnú liahnuť húsenice premiestňujeme ich jemným štetcom na živné rastliny. Vyrobil som si na chov väčšiny húseníc takzvanú fľašku. Poskytuje veľmi dobré podmienky pre chov húseníc. Čím väčšiu plastovú fľašu zoženiete tým viac húseníc sa v nej môže chovať, nikdy sa však nesmie preháňať s množstvom húseníc vo vnútri fľaše! Plastovú priesvitnú fľašu napríklad z Koly alebo nejakého rastlinného oleja treba poriadne umyť a potom odrezať jej dno. Potom do druhého konca tam kde je hrdlo fľaše vložíme klasické zaváraninové viečko a po obvode najlepšie so silikónom prilepíme do fľaše. Po usušení odrežeme hrdlo fľaše tak aby zostávalo len viečko na ktorom je nalepená fľaša. Do viečka treba urobiť dierky aby sme mohli cez ne prestrčiť rastliny a celú fľašu aj s prestrčenými rastlinami nasadiť na zaváraninový pohár s vodou. Potom už len dáme dovnútra na rastlinu húsenice a vrch zakryjeme sitkom, ktoré upevníme gumičkou aby nespadlo. Takto môžeme často vymieňať rastline vodu bez toho aby sme prekladali húsenice až kým nezožerú celú rastlinu. Húsenice sa snažím prekladať čo najmenej pokiaľ sa to dá a vždy sa im snažím vytvoriť najviac naturálne podmienky ako sa to len dá. Preto najlepšia metóda je vyväzovanie húseníc na živých stromoch či kroch v sitách vonku. Nie vždy je to však možné a výnimky tvoria hlavne tropické druhy ktoré potrebujú teplé podmienky počas celého chovu a tiež druhy ktoré žerú nízke rastliny ako spriadače, vretienky, očkáne a pod. Tropické druhy chovám buď vo fľaši alebo v húseničníku vo vnútri domu. Chov v húseničníku je základnou a najviac používanou metódou medzi chovateľmi. Ja húsenice od vyliahnutia dávam do plastového boxu len do prvého zvliekania aby sa zažrali do rastliny a aby trochu podrástli, avšak ihneď po prvom zvliekaní, húsenice prekladám do húseničníka. Držanie húseníc v uzavretých plastových boxoch nieje dobré a používam túto metódu len na krátkodobé intervale, pri cestovaní, zbieraní alebo ako som už spomenul len do prvého zvliekania. Pri chove v húseničníku majú húsenice dobré, priestranné a hlavne vzdušné podmienky. Húseničníky treba však po aspoň každom druhom až treťom chove umyť a vydezinfikovať vo vode rozpustenou krištáľovou sódou ktorá veľmi dobre zabíja všetku špinu a vírusy z uhynutých húseníc alebo chorého chovu. Pri chove húseníc ktoré sa živia nízkymi rastlinami sa mi najviac osvedčila metóda chovu v priestranných hlbších boxoch kde sú nasadené rastliny a tento box potom zakrývam rámom so sitom. Pokiaľ toto budete praktizovať vonku nesmie sa zabudnúť urobiť dierky do dna boxu aby počas dažďa nenastal v boxe plávací bazén pre húsenice, ktoré bohužiaľ plávať nevedia.
V niektorých húseničníkoch mám hlboké dno z lesným humusom, suchými trsmi trávy a machom kde kukliace sa húsenice môžu bez problému nájsť vhodné miesto na zakuklenie. Pri druhoch ktoré zimujú v štádiu kukle, dávam tieto kukliť sa do húseničníkov umiestnených vonku, kde sa samé zakuklia a majú tam prirodzené podmienky, mráz a chlad potrebný cez zimu na dobré prezimovanie. Húseničníky vonku treba umiestniť do tieňa! Po čase sa vyliahnu motýle a celý proces rozmnožovania a chovu sa začína odznovu.

Martin Jagelka

 
INSECT WEB
INSECT WEB
črepník s nasadenými rastlinami, prikrytými odrezanou plastovou fľašou
INSECT WEB
© Martin Jagelka
plastová fľaša nalepená na viečku od zaváracieho pohára na ktorom je nasadená
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 

moja chovná miestnosť (niekedy toho bolo hodne a o držku)
INSECT WEB
© Martin Jagelka

 


 
vonkajšie sito (veľké)
INSECT WEB
© Martin Jagelka
vonkajšie sito
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 
kŕmenie motýľa pomocou injekčnej striekačky
INSECT WEB
© Martin Jagelka
množstvo húseníc priadkovca brezového Eriogaster lanestris v húseničníku
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 
plastový box s nasadenými rastlinami - vhodný hlavne pre chov spriadačov Arctidae - vrch sa prikryje sieťkou
INSECT WEB
© Martin Jagelka
detail z vnútra boxu - väčšina druhov spriadačov Arctidae sa može chovať spolu (z ľava do prava Ocnogyna zoraida,O.corsica a Artimelia latreillei)
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 
Na zber húseníc aj ich chov, sú vhodné veľké plastové boxy s dobrým odvetrávaním na vrchu.
INSECT WEB
© Martin Jagelka
Iba niektoré druhy môžeme chovať v množstvách spolu. ľavý obr.: Phyllodesma japonica, pravý obr.: Psilogaster loti.
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 
Kladenie vajíčok duhu Jordanita globulariae.
INSECT WEB
© Martin Jagelka
Dokrmovanie samičiek pomocou kúsku vaty namočeného v medovej vode.
INSECT WEB
© Martin Jagelka


 
Kladenie vajíčok duhu perlovca malého - Issoria lathonia.
INSECT WEB
© Martin Jagelka
Vajíčka môžu takto zostať až pokial sa z nich nevyliahnu húsenice, ktoré potom zožerú rastlinu vo vnútri.
INSECT WEB
© Martin Jagelka